Świadectwo Basi – uczestniczki pielgrzymki śladami św. Stanisława Kostki

Data: 2020-08-26

Kiedy na początku roku 2020 na stronie poznańskiej Fundacji Vinea ukazała się informacja o organizowanej pielgrzymce śladami św Stanisława Kostki, poczułam wyraźnie, że chcę w niej uczestniczyć. Zaproszenie skierowałam też do mojej wspólnoty podstawowej WŻCH w Gdyni i od razu dostałam odpowiedź : jedziemy! Przecież św Stanisław towarzyszy naszej formacji od początku. Parafia oo. jezuitów, gdzie spotykamy się od ponad dwudziestu lat jest pod wezwaniem św. Stanisława Kostki i położona jest na wzgórzu nazwanym jego imieniem, a obok znajduje się Zespół Szkół Ogólnokształcących, którego patronem jest również Stanisław Kostka.

I chociaż wydawało się, że o życiu tego młodego jezuity wiem wiele, to jednak obudziło się pragnienie, aby dowiedzieć się o nim jeszcze więcej. 

Pomimo panującej pandemii wyruszyłam w podróż wraz z moimi trzema ‘siostrami’ wspólnotowymi, nie odczuwając żadnych lęków i obaw, a wręcz przeciwnie czując dużą radość, że je przezwyciężyłam. I Pan Bóg pobłogosławił mi obficie. Spotkanie ze Stasiem i św. Faustyną, ich historią życia i drogą do świętości w miejscach, gdzie czuje się nadal ich obecność, lektura książki, której fragmenty czytała nam Marta i konferencja o Darka o świętości sprawiły, że dotknęłam istoty i zrozumiałam, że  świętość polega na głębokiej miłości Boga i bliźniego, i wszyscy w Kościele mogą ją osiągnąć – ja też. 

Dużą niespodzianką była dla mnie informacja, że gdy św Stanisław zachorował to św. Barbara do której się zwrócił, w towarzystwie dwóch aniołów nawiedziła jego pokój i przyniosła mu Wiatyk. To wzbudziło we mnie pragnienie pracy nad lepszą relacją bliskości z moja Patronką. Radości dopełniła możliwość zobaczenia jej oblicza w obrazie umieszczonym w kościele w Zakroczymiu.

Bardzo dużą wartością dodaną tej pielgrzymki, za którą wyrażam ogromną wdzięczność Panu Bogu, jest poczucie przynależności do stworzonej przez o Darka i Martę małej wspólnoty ludzi, których łączy jeden cel, którzy ubogacają się nawzajem świadectwem swej wiary i życia wiarą, pomocą, życzliwością i radością bycia razem.

Dziękuję wszystkim pielgrzymom i do zobaczenia na kolejnym pielgrzymkowym szlaku.  

 

Barbara 

WŻCH Gdynia

 

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Inwestor: Dom Zakonny Towarzystwa Jezusowego

Projekt: Poprawa efektywności energetycznej kościoła p.w. Najświętszego Serca Jezusowego i Matki Boskiej Pocieszenia oraz Kaplicy Matki Bożej Różańcowej, wraz z kamienicą i oficyną, w wyniku zastosowania usprawnień termomodernizacyjnych

Wartość przedsięwzięcia: 7 037 678 PLN
Dotacja NFOŚiGW: 4 711 308 PLN
Pożyczka: NFOŚiGW: 524 394 PLN

NFOŚiGW logo 150x150

Prosimy o wsparcie Sanktuarium za pośrednictwem Fundacji MAGIS: KRS: 0000231822, z dopiskiem: Jezuici-Poznań. Bóg zapłać!

półtora procent

Msze odbywają się w Kaplicy Matki Bożej Różańcowej (wejście główne od ul. Szewskiej).

Kaplica Matki Bożej Różańcowej

W kościele głównym nabożeństwa sprawuje wspólnota prawosławna ukraińska

Kościół główny

Msze Święte:
  • w niedziele i obowiązujące święta:
    9:30, 11:00, 18:00
  • w dni powszednie:
    15:00 (z Koronką do Miłosierdzia Bożego), 18:00
  • W pierwszą niedzielę miesiąca o 18.00 Ad Amorem (dla samotnych)
  • W drugą niedzielę miesiąca o 18.00 w intencji Kościoła cierpiącego i prześladowanego (PKWP)
  • W trzeci poniedziałek miesiąca o 18.00 zbiorowa za zmarłych.
  • W trzecią środę miesiąca o 15.00 w intencji dobroczyńców Sanktuarium i Domu Zakonnego.
  • W trzeci czwartek miesiąca o 18.00 w intencji matek oczekujących poczęcia o łaskę potomstwa (woda św. Ignacego Loyoli)
  • W czwartą niedzielę miesiąca o 11.00 Msza św. Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego
  • 30go lub 31go dnia miesiąca Msza św. zbiorowa z internetowej skrzynki intencji
  • modlitwa liturgia kosciol ukraina 50 РОЗПОРЯДОК БОГОСЛУЖІНЬ/Nabożeństwa Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej

Zobacz też

110. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

110. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

W niedzielę 29 września obchodzimy w Kościele 110 Światowy dzień Migranta i uchodźcy, pod hasłem: "Bóg idzie ze swoim ludem”. Ojciec święty Franciszek, w specjalnym orędziu pisze m.in.: ….w migrantach naszych czasów, tak jak w migrantach każdej epoki, można dostrzec...