Podziękowania z Monasao w Afryce

Data: 2020-01-31

Szczęść Boże!

Wielkie Dzięki za akcję wsparcia dla dzieci Pigmejów w Monasao. Jesteście mocni! Chyba nie można sobie wyobrazić lepszego przedsięwzięcia: dobry cel, dobra organizacja i jaki owoc! To już nie jest wdowi grosz ale wymierna pomoc, która ma trojaki wpływ na Monasao:

– zapewnimy codziennie posiłek grupie 187 dzieci, która najczęściej albo jest niedożywiona albo po prostu głodna. Co jest niezmiernie ważne: posiłki jakie wydajemy różnią się zupełnie od standardowej diety w Monasao – czyli taniego, ale zupełnie bezwartościowego manioku, którego jedynym zadaniem jest zapełnić brzuch i zmniejszyć uczucie głodu. Jest to podstawowy składnik każdego posiłku w Monasao do którego czasami dokłada się pewne dodatki: sos, niewielkie kawałki mięsa, dżdżownice (gdy jest sezon), owoce/warzywa (niezmiernie rzadko gdyż na polach uprawia się prawie wyłącznie maniok). Z założenia nasze posiłki nie zawierają nigdy manioku a składniki zawierające skrobie, białka, oleje, witaminy: ryż, mleko, warzywa, owoce, dżdżownice (mniam mniam ;-). Dzięki Wam uda się pokryć koszty posiłków dla naszych dzieci przez okres ok. trzech tygodni. Jest to bardzo ważny wkład, gdyż nie dysponujemy nadmiernymi zapasami środków na ten cel i jeśli kiedyś nam ich zabraknie, to będziemy musieli akcję po prostu przerwać.

– wydawanie posiłków motywuje do przyjścia do szkoły. Rodzicom w ogóle nie zależy na edukacji dzieci i bardzo często posiłek jest jedynym argumentem dla którego rodzice pilnują, by ich pociechy uczestniczyły w lekcjach

– staramy się kupować jak najwięcej artykułów w Monasao by wspierać lokalną ekonomię. Biorąc pod uwagę wielkość Monasao oraz panujące tu ubóstwo nasze zakupy będą miały wymierny wpływ na społeczność. Nasze zakupy drogich warzyw będą też skłaniać Pigmejów do uprawiania na swoich polach nie tylko bezwartościowego manioku, ale również warzyw i liczymy, że dzięki temu codzienna dieta Monasao zacznie się trochę zmieniać w stronę warzyw.

Bardzo też dziękuję też za modlitwę. Życzę Wiele Dobra w Nowym Roku: wokół Was i w Was.

Krzysztof

P.S. Galeria zdjęć z Monasao znajduje się tutaj.

* * *

Edukacja i dożywianie w szkołach ORA

W roku szkolnym 2017/2018 rozpoczęliśmy całoroczne dożywianie dzieci w szkołach ORA prowadzonych przez misję Monasao. Są to dwuletnie szkoły dla dzieci w wieku 5-7 lat, których zadaniem jest wprowadzenie dzieci pigmejskich do systemu edukacji państwowych szkół podstawowych. Rodzice dzieci pigmejskich nie przykładają należytej uwagi do edukacji swoich pociech, które bez dodatkowego wsparcia i wcześniejszego przygotowania nie poradziłyby sobie w szkole podstawowej.

Zajęcia prowadzone są me­todą ORA – jest to skrót z języka francuskiego: Observer-Réfléchir-Agir / Patrzeć- Myśleć-Działać. Celem tej metody jest unikanie popularnego w Republice Środkowoafrykańskiej schematu nauki na pamięć, a zastąpienie go nauczaniem wspomagających logiczne myślenie i wnioskowanie. Do prowadzonych przez nas szkół ORA uczęszcza prawie 200 dzieci. Z tej liczby duża część kontynuuje naukę w państwowej szkole podstawowej, choć niestety z różnych przyczyn (brak zainteresowania ze strony rodziców, brak środków finansowych na zakup przyborów, mundurka lub opłacenie ubezpieczenia, itd.) niektóre dzieci wypadają później z systemu szkolnego. Szkoła ORA jest wtedy jedynym okresem edukacji w ich życiu. Dzięki porozumieniu ze szkołą podstawową absolwenci ORA, którzy osiągnęli najlepsze wyniki mogą rozpocząć podstawówkę z poziomu klasy drugiej.

Szkoła zapewnia nie tylko naukę, ale i zajęcia pozalekcyjne, pomoce edukacyjne, a także – dzięki hojności darczyńców z Polski – również wyżywienie. Pomoc żywnościowa jest szczególnie potrzebnym wsparciem w sytuacji, gdy duża część dzieci przychodzi do szkoły z wyraźnymi symptomami niedożywienia. Trudno jest prowadzić lekcje w szkole, gdzie głodne dzieci myślą raczej o pożywieniu niż zdobywaniu wiedzy. Warto podkreślić, że posiłki jakie wydawane są dzieciom różnią się od standardowej diety w Monasao – czyli taniego, ale pozbawionego jakichkolwiek wartości odżywczych manioku, którego jedynym zadaniem jest zapełnić brzuch i zmniejszyć uczucie głodu. Założeniem misji w Monasao jest to by posiłki w szkołach ORA były pozbawione zupełnie manioku, a zawierały w zamian składniki zawierające skrobię, białka, oleje, witaminy: ryż, mleko, warzywa, owoce, dżdżownice, sardynki.

Wydawanie posiłków w szkołach ORA zdecydowanie wpływa na frekwencje dzieci uczestniczących w lekcjach. Darmowy obiad motywuje rodziców, by przypilnowali swoje pociechy do chodzenia do szkoły. Większość artykułów spożywczych staramy się kupować w Monasao, by wspierać lokalną ekonomię. Biorąc pod uwagę wielkość naszej wioski oraz panujące tu ubóstwo nasze zakupy będą miały wymierny wpływ na społeczność. Nasze zakupy stosunkowo drogich warzyw będą też skłaniać Pigmejów do uprawiania na swoich polach nie tylko bezwartościowego manioku, ale również warzyw i owoców i liczymy, że dzięki temu codzienna dieta Monasao zacznie trochę ewoluować.

Funkcjonowanie szkół ORA opiera się wyłącznie na życzliwości i hojności darczyńców z Polski. Dzięki gronu życzliwych serc możemy kontynuować nauczanie jak i dożywanie dzieci, które naprawdę tego potrzebują, a jednocześnie dobrze wykorzystują w kolejnych latach edukacji. Wszystkim wspierającym duchowo oraz materialnie misję Monasao, a szczególnie dożywianie dzieci w naszych szkołach chcielibyśmy z całego serca podziękować.

* * *

Posługę misyjną Krzysztofa Antkowiaka można wesprzeć wpłacając darowizny na konto organizacji, która go wysłała czyli CChW Solidarni: www.solidarni.sma.pl: BGŻ BNP PARIBAS / NR: 71 1600 1127 1844 3996 6000 0001 / Koniecznie z dopiskiem: K.Antkowiak – szkoła ORA MONASAO.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Inwestor: Dom Zakonny Towarzystwa Jezusowego

Projekt: Poprawa efektywności energetycznej kościoła p.w. Najświętszego Serca Jezusowego i Matki Boskiej Pocieszenia oraz Kaplicy Matki Bożej Różańcowej, wraz z kamienicą i oficyną, w wyniku zastosowania usprawnień termomodernizacyjnych

Wartość przedsięwzięcia: 7 037 678 PLN
Dotacja NFOŚiGW: 4 711 308 PLN
Pożyczka: NFOŚiGW: 524 394 PLN

NFOŚiGW logo 150x150

Prosimy o wsparcie Sanktuarium za pośrednictwem Fundacji MAGIS: KRS: 0000231822, z dopiskiem: Jezuici-Poznań. Bóg zapłać!

półtora procent

Msze odbywają się w Kaplicy Matki Bożej Różańcowej (wejście główne od ul. Szewskiej).

Kaplica Matki Bożej Różańcowej

W kościele głównym nabożeństwa sprawuje wspólnota prawosławna ukraińska

Kościół główny

Msze Święte:
  • w niedziele i obowiązujące święta:
    9:30, 11:00, 18:00
  • w dni powszednie:
    15:00 (z Koronką do Miłosierdzia Bożego), 18:00
  • W pierwszą niedzielę miesiąca o 18.00 Ad Amorem (dla samotnych)
  • W drugą niedzielę miesiąca o 18.00 w intencji Kościoła cierpiącego i prześladowanego (PKWP)
  • W trzeci poniedziałek miesiąca o 18.00 zbiorowa za zmarłych.
  • W trzecią środę miesiąca o 15.00 w intencji dobroczyńców Sanktuarium i Domu Zakonnego.
  • W trzeci czwartek miesiąca o 18.00 w intencji matek oczekujących poczęcia o łaskę potomstwa (woda św. Ignacego Loyoli)
  • W czwartą niedzielę miesiąca o 11.00 Msza św. Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego
  • 30go lub 31go dnia miesiąca Msza św. zbiorowa z internetowej skrzynki intencji
  • modlitwa liturgia kosciol ukraina 50 РОЗПОРЯДОК БОГОСЛУЖІНЬ/Nabożeństwa Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej

Zobacz też

Trzydziesta pierwsza Niedziela zwykła (3.11.2024)

Poniedziałek. Wspomnienie św. Karola Boromeusza. Godz. 12.45 różaniec w intencji pokoju. Wtorek. Święto Wszystkich Świętych Towarzystwa Jezusowego Środa. Wspomnienie Wszystkich Zmarłych Towarzystwa Jezusowego. Piątek. Okazja do spowiedzi i adoracji Najśw. Sakramentu...