29.06.2022 (środa) – Uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła
Ojcowie Jezuici, wspólnota Prawosławnego Kościoła Ukrainy oraz Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie zapraszają w środę 29 czerwca 2022, w uroczystość świętych, sławnych i chwalebnych, i przewodnich apostołów Piotra i Pawła, patronów Poznania, na nieszpory ekumeniczne oraz spotkanie pt. „Katolicy i prawosławni – co nas łączy?”, którego Gościem będzie kapelan, o. mitrat Iwan Dziuba z PKU. Modlitwa i spotkanie odbędą się w kościele oo. jezuitów przy ul. Szewskiej 18 w Poznaniu.
18:00 Msza św. bez kazania (jezuici)
18:45 Nabożeństwo ekumeniczne – nieszpory
19:30 Spotkanie „Katolicy i prawosławni – co nas łączy?”. Gość: o. mitrat Iwan Dziuba PKU.
Nabożeństwo ekumeniczne – nieszpory
Modlitwa prowadzona będzie w języku polskim i ukraińskim.
Spotkanie „Katolicy i prawosławni – co nas łączy?”. Gość: o. mitrat Iwan Dziuba PKU.
Od 10 kwietnia 2022 r., niedzieli poprzedzającej Niedzielę Palmową, w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Pocieszenia (oo. jezuici) w Poznaniu odbywają się nabożeństwa dla wiernych z Prawosławnego Kościoła Ukrainy, którzy przybyli w ostatnich miesiącach z Ukrainy do Poznania. Duchową opiekę nad nimi pełni ojciec mitrat Iwan Dziuba, duchowny prawosławny. Pochodzi z diecezji kijowskiej, gminy irpińskiej. Jest dziekanem okręgu Borodianka. Święcenia kapłańskie otrzymał w 2003 r. Obecnie jest kapelanem ukraińskich emigrantów. Liturgie prawosławne odbywają się w każdą niedzielę w Poznaniu (g.12:30) oraz w Śremie (g. 9:00).
[zob. Misteria Wielkanocne:
https://jezuici.pl/2022/04/tlumy-prawoslawnych-przybyly-do-kosciola-jezuitow-w-poznaniu/ ]
Głównym celem spotkania „Katolicy i prawosławni – co nas łączy?” jest pragnienie, aby poznać się wzajemnie bardziej, poznać wiarę naszych Gości z Ukrainy, ze szczególnym uwzględnieniem tego, co łączy katolików i prawosławnych. Nie będzie to więc wykład teologiczny, lecz po prostu spotkanie. Zapytamy naszego Gościa m.in. o to, w Kogo wierzą prawosławni? Jakie są główne prawdy wiary Kościoła prawosławnego? Jak wygląda liturgia prawosławna i dlaczego jest dłuższa niż katolicka? Czy wierni mają obowiązek uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej liturgii? Jakie są sakramenty w prawosławiu i czy są one uznawane przez katolików? I odwrotnie, czy sakramenty w Kościele katolickim są uznawane w Kościele prawosławnym? Jak wygląda spowiedź w prawosławiu? Jaka jest główna posługa księdza prawosławnego? W jaki sposób prawosławni modlą się w cerkwi, a w jaki sposób w domu, prywatnie? Czy w ukraińskich szkołach jest lekcja religii, czy dzieci i młodzież otrzymują edukację religijną w inny sposób? Czy w PKU obserwuje się podobnie jak wśród katolików w Polsce odchodzenie z Kościoła i laicyzację społeczeństwa?