12 lutego 2025 r. minęło symboliczne 15 lat od powstania Fundacji Jezuickiego Ośrodka Kultury i Rozwoju Vinea (wpisanie do KRS).
Jest więc okazja, by świętować i jednocześnie przypomnieć o działalności fundacji.Poradnia Psychologiczno-Duchowa Vinea, cykliczne spotkania dla seniorów i nie tylko Wiara z Szewskiej, projekt wsparcia uchodźców Dom Przyjaciół, Galeria u Jezuitów i projekt Spotkania Kultur, Piknik u Ignacego, pielgrzymki – to dziś najważniejsza i najbardziej rozpoznawalna działalność Fundacji Vinea przy klasztorze oo. jezuitów w Poznaniu położonym przy ul. Szewskiej 18. Oparta jest ona o dobre relacje i współpracę: członków Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego, którzy traktują swoje zaangażowanie w fundacji jako apostolstwo, psychoterapeutów, psychologów i całego zespołu Poradni Vinea, różnych osób, dla których duchowość ignacjańska jest ważna i którzy związani są z tym miejscem często od wielu lat oraz
oczywiście ojców jezuitów, gospodarzy tych podominikańskich zabytkowych przestrzeni. Całe to grono i każdy z osobna ma pragnienie dołożenia swojej cegiełki w tworzenie wartościowych działań dla innych.
Tego co dziś nie da się oddzielić od tego co dawniej. Niektóre projekty to już rzeczywiście przeszłość, ale inne są kontynuacją tych zapoczątkowanych wiele lat temu. W ciągu minionych 15 lat dzięki Fundacji Vinea udało się wspólnie zrealizować całkiem sporo ciekawych inicjatyw: warsztatów, wykładów, konferencji, koncertów, wystaw, pikników, sesji, wydawnictw…
Chcesz dowiedzieć się więcej? Posłuchaj podcastu: Fundacja Vinea – wczoraj i dziś.
Kinga Waliszewska (Vinea promocja) rozmawia z Martą Lewandowską-Harasimowicz – pierwszą prezes fundacji (2010-1018), Marią Krugiełką – drugą prezes fundacji (2018-2023), Zbyszkiem Krugiełką – obecnym prezesem fundacji (od 2023), Anną Słysz – zarząd fundacji (2018-2021) oraz o. Adamem Tomaszewskim SJ – superiorem wspólnoty jezuitów w Poznaniu i fundatorem fundacji. Wszystkie wymienione wyżej
osoby świeckie należą do Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego w Poznaniu.