W ramach projektu Między kulturami Tembr Galerii u Jezuitów zapraszamy na wydarzenia:
4.11 o godz. 17:00 – Wernisaż wystawy „Ikona i jej interpretacje”:wraz z oprowadzeniem kuratorskim i możliwością nabycia katalogów Galerii i wystawy.
5.11 o godz. 19.00 – Koncert Chórów „Unisono”
Galeria u Jezuitów – ul. Dominikańska 10
WYSTAWA
– Przeżycia przez które przechodzi człowiek malując ikonę – mają wiele podobieństw z kanonicznymi rytuałami które towarzyszą jej powstawaniu. Pisanie ikony jest procesem bardzo osobistym, jest to refleksja, rozmowa i modlitwa, która jest dostępna dla każdego człowieka. Jakie czynniki kwalifikują dzieło do otrzymania tytułu ikony? Kiedy możemy nazwać obraz ikoną a kiedy jej interpretacją i kto o tym decyduje? O tym dowiecie się na wystawie „Ikona i jej interpretacje” – 4.11 godz. 17:00. – Kurator Kesauri
Uczestnicy wystawy:
-Członkowie Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Poznańskiego,
-Artyści Pracowni Działań Twórczych (ul. Dominikańska 8),
-Zaproszeni goście
KONCERT
– Koncert ukazuje owocność wymiany, współpracy i dialogu międzykulturowego, stanowi unikatowe spotkanie aż trzech wyznań chrześcijańskich. Artyści stworzyli wspólne dzieło wokalne: chór polskiego pod dyr. Michała Gogulskiego i ukraińskiego-cerkiewnego pod dyr. Anastasii Mudrakovej wykona szereg pieśni liturgicznych prawosławnych i katolickich, w języku ukraińskim i polskim: kilka – jeden po drugim, część wspólnie, stąd tytuł koncertu: „Unisono”.
Produkcja – Marta Lewandowska-Harasimowicz
– Oba chóry są związane ze środowiskiem Galerii u Jezuitów: kilkakrotnie występowały tam przy okazji innych wydarzeń artystycznych (ostatnio podczas spektaklu „Wszystko” 13-14.05.23). Wykonawcy są też uczestnikami liturgii odprawianych w kościele jezuickim (katolickiej i prawosławnej).
– Połączenie obu uczt artystycznych: wystawy i koncertu, o tematyce sakralnej, międzynarodowej i międzywyznaniowej – to spotkanie w przestrzeni sztuki obrazu i dźwięku przede wszystkim, gdy znika w zasadzie bariera języka (utwory wokalne mają tekst uproszczony, zrozumiały dla Polaków i Ukraińców). Znaki pozawerbalne silnie łączą środowiska artystów poznańskich różnych narodowości oraz odbiorców ich sztuki (utożsamiających się z danym wyznaniem religijnym bądź niewierzących, zorientowanych na kontemplację dzieł kultury).
#POZNANWSPIERA
Projekt dofinansowany ze środków budżetowych Miasta Poznań. Wstęp wolny.