Rekolekcje w życiu codziennym 2023

Data: 2023-02-20

Wspólnota Życia Chrześcijańskiego we współpracy z oo. jezuitami oraz Fundacją Vinea zaprasza na Rekolekcje w życiu codziennym pt. W jaki Kościół wierzę?

Formuła rekolekcji nawiązuje do Ćwiczeń Duchowych św. Ignacego Loyoli, czyli rekolekcji ignacjańskich.

Rekolekcje adresowane są do wszystkich, którzy noszą w sercu pragnienie bliższego poznania Boga i nawiązania z Nim głębszej i osobistej relacji.

Szczególnie zapraszamy tych, którzy z różnych względów nie mają możliwości odbycia rekolekcji ignacjańskich w domach rekolekcyjnych.

KIEDY I GDZIE

Link do formularza zapisów znajduje się na stronie https://wzch.org.pl/poznan/

Zapisy na rekolekcje potrwają do 4 marca br. (lub do wyczerpania miejsc u osób towarzyszących).

  • Rekolekcje trwają 4 tygodnie (5 niedziel): od 04.03 do 02.04 br. W tym roku prowadzone są w wersji hybrydowej.
  • W każdą niedzielę o godz. 11.00 zapraszamy do kościoła oo. jezuitów (ul. Szewska 18 w Poznaniu) na wspólną Mszę św. Dla tych, którzy nie będą mogli uczestniczyć we Mszy osobiście, a będą miały pragnienie wysłuchania homilii, będzie ona transmitowana na żywo.

 Link do transmisji: https://www.poznan-jezuici.pl/msze-i-nabozenstwa

  • W soboty o godzinie 18:00, na platformie Zoom, będą odbywały się konferencje, poruszające wybrane zagadnienia z duchowości ignacjańskiej i nawiązujące do tematyki zaproponowanych medytacji (tematy tegorocznych konferencji podano poniżej). Zachęcamy do udziału na żywo, który daje możliwość zadawania pytań i przeżycia spotkania. Dla osób, które z ważnych powodów nie mogą uczestniczyć na żywo, nagrania z tych konferencji będą dostępne w niedziele od 18:00. Dodatkowo, z myślą o osobach, które biorą udział w rekolekcjach ignacjańskich po raz pierwszy, w niedzielę 5 marca od godz. 18:00 będzie dostępna medytacja prowadzona na podstawie tekstu pierwszej rekolekcyjnej medytacji.

JAK WYGLĄDA TYDZIEŃ REKOLEKCYJNY

  • W tygodniu, od poniedziałku do piątku, rekolektanci w dogodnym dla siebie miejscu i czasie samodzielnie odprawiają medytację według przygotowanych wprowadzeń. Modlitwa powinna trwać ok. 30-45 min. Sobota jest przeznaczona na powrót do tej medytacji, która w danym tygodniu była najbardziej poruszająca lub sprawiła najwięcej trudności.
  • Raz w tygodniu rekolektant odbywa ok. 30-minutową rozmowę z osobą towarzyszącą, dzieląc się tym, czego doświadcza na modlitwie. Dlatego obowiązują zapisy, a termin i sposób kontaktowania się ustalany jest indywidualnie. Zgoda na rozmowę z osobą towarzyszącą jest warunkiem uczestnictwa w rekolekcjach.

MATERIAŁY

  • Organizatorzy zapewniają wszystkie niezbędne materiały, które będą sukcesywnie zamieszczane na stronie w każdy piątek.
  • Konferencje na żywo będą się odbywały na platformie Zoom w soboty o godz. 18:00. Stały link zostanie wysłany do uczestników rekolekcji na adres email. 

Nagrania tych konferencji będą dostępne w niedziele od godziny 18:00.

ZAKOŃCZENIE REKOLEKCJI

  • Rekolekcje zakończy spotkanie połączone z agapą, na którym będzie można, w małych grupach, podzielić się owocami rekolekcji. 
  • Po zakończonych rekolekcjach istnieje możliwość kontynuowania rozwoju w duchu ignacjańskim w apostolskiej Wspólnocie Życia Chrześcijańskiego (informację na ten temat podamy na zakończenie Rwżc).
  • Liczba miejsc jest ograniczona liczbą osób towarzyszących, w związku z tym prosimy o odpowiedzialność podczas zapisów i informowanie w przypadku rezygnacji z rekolekcji.
  • Udział w rekolekcjach jest bezpłatny, jednak zachęcamy do złożenia dobrowolnej ofiary na cele organizacyjne rekolekcji na konto: WŻCh 30 1600 1462 1858 0458 3000 0004

 

 

 TEMATY TYGODNI I POWIĄZANE Z NIMI KONFERENCJE

Celem tegorocznych rekolekcji jest zadanie sobie pytania: W jaki Kościół wierzę? oraz poznanie i pokochanie Kościoła, który jest Ciałem Mistycznym Chrystusa. Nasze rozmyślania opieramy na wyjaśnieniach zaczerpniętych z Katechizmu Kościoła Katolickiego, do których dobraliśmy odpowiedni fragment z Pisma Świętego.

 

 KONFERENCJA 1 /4 marca/: Wyjaśnienie klucza tegorocznych rekolekcji, metoda medytacji ignacjańskiej – Ewa Chlebanowska, WŻCh

Od 5.03.2023 dostępne będzie również nagranie medytacji prowadzonej, na podstawie pierwszej medytacji rekolekcyjnej z poniedziałku 6.03

  • Tydzień 1: Wierzę w jeden Kościół

W pierwszym tygodniu, rozważając fragmenty Ewangelii i listów apostolskich, przyjrzymy się Kościołowi, który ma jednego Pana, wyznaje jedną wiarę, rodzi się z jednego chrztu, tworzy jedno ciało oraz jest ożywiany przez jednego Ducha. 

KONFERENCJA 2 /11 marca/:  Wierzę w święty Kościół – Justyna Telicka, WŻCh

  • Tydzień 2: Wierzę w święty Kościół

Drugi tydzień pozwoli poszukać odpowiedzi na pytanie, co oznacza świętość Kościoła. Postawimy sobie pytania do refleksji: Kto jest twórcą Kościoła? Co wniosła ofiara Chrystusa-Oblubieńca? Jak pogodzić świętość i grzeszność?

KONFERENCJA 3 /18 marca/: Wierzę w powszechny Kościół  – o Dariusz Michalski SJ

  • Tydzień 3: Wierzę w powszechny Kościół

W kolejnym tygodniu będziemy odkrywać, na czym polega powszechność Kościoła. Dotkniemy Kościoła, który głosi całość wiary, nosi w sobie pełnię środków zbawienia i rozdziela je, jest posłany do wszystkich narodów, zwraca się do wszystkich ludzi i obejmuje wszystkie czasy.

KONFERENCJA 4 /25 marca/: Wierzę w apostolski Kościół – Agnieszka Pawela, WŻCh

  • Tydzień 4: Wierzę w apostolski Kościół

W ostatnim tygodniu postaramy się usłyszeć w Ewangeliach, co stoi za apostolstwem Kościoła. Mając trwałe fundamenty, będąc niezniszczalnym i misyjnym, zachowując nieomylną prawdę, przekazuje władzę Chrystusa przez sukcesję apostolską.

 

KONFERENCJA 5 /1 kwietnia/: Co dalej po rekolekcjach? – Maciej Chlebanowski, WŻCh

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Inwestor: Dom Zakonny Towarzystwa Jezusowego

Projekt: Poprawa efektywności energetycznej kościoła p.w. Najświętszego Serca Jezusowego i Matki Boskiej Pocieszenia oraz Kaplicy Matki Bożej Różańcowej, wraz z kamienicą i oficyną, w wyniku zastosowania usprawnień termomodernizacyjnych

Wartość przedsięwzięcia: 7 037 678 PLN
Dotacja NFOŚiGW: 4 711 308 PLN
Pożyczka: NFOŚiGW: 524 394 PLN

NFOŚiGW logo 150x150

Prosimy o wsparcie Sanktuarium za pośrednictwem Fundacji MAGIS: KRS: 0000231822, z dopiskiem: Jezuici-Poznań. Bóg zapłać!

półtora procent

Msze odbywają się w Kaplicy Matki Bożej Różańcowej (wejście główne od ul. Szewskiej).

Kaplica Matki Bożej Różańcowej

W kościele głównym nabożeństwa sprawuje wspólnota prawosławna ukraińska

Kościół główny

Msze Święte:
  • w niedziele i obowiązujące święta:
    9:30, 11:00, 18:00
  • w dni powszednie:
    15:00 (z Koronką do Miłosierdzia Bożego), 18:00
  • W pierwszą niedzielę miesiąca o 18.00 Ad Amorem (dla samotnych)
  • W drugą niedzielę miesiąca o 18.00 w intencji Kościoła cierpiącego i prześladowanego (PKWP)
  • W trzeci poniedziałek miesiąca o 18.00 zbiorowa za zmarłych.
  • W trzecią środę miesiąca o 15.00 w intencji dobroczyńców Sanktuarium i Domu Zakonnego.
  • W trzeci czwartek miesiąca o 18.00 w intencji matek oczekujących poczęcia o łaskę potomstwa (woda św. Ignacego Loyoli)
  • W czwartą niedzielę miesiąca o 11.00 Msza św. Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego
  • 30go lub 31go dnia miesiąca Msza św. zbiorowa z internetowej skrzynki intencji
  • modlitwa liturgia kosciol ukraina 50 РОЗПОРЯДОК БОГОСЛУЖІНЬ/Nabożeństwa Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej

Zobacz też

Konferencja: Gniew ucieleśniony – gniew zbawiony

Konferencja: Gniew ucieleśniony – gniew zbawiony

Fundacja Jezuickiego Ośrodka Kultury i Rozwoju, Poradnia Vinea oraz Wydział Teologiczny UAM zapraszają na III Konferencję "Duchowość do poznania", która odbędzie się 29 listopada w siedzibie Muzeum Archidiecezjalnego na Ostrowie Tumskim, ul. Jana Lubrańskiego 1, w...