Nieszpory ekumeniczne – 29.06.2022

Data: 2022-06-14

 

29.06.2022 (środa) – Uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła

Ojcowie Jezuici, wspólnota Prawosławnego Kościoła Ukrainy oraz Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie zapraszają w środę 29 czerwca 2022, w uroczystość świętych, sławnych i chwalebnych, i przewodnich apostołów Piotra i Pawła, patronów Poznania, na nieszpory ekumeniczne oraz spotkanie pt. „Katolicy i prawosławni – co nas łączy?”, którego Gościem będzie kapelan, o. mitrat Iwan Dziuba z PKU. Modlitwa i spotkanie odbędą się w kościele oo. jezuitów przy ul. Szewskiej 18 w Poznaniu.

18:00 Msza św. bez kazania (jezuici)

18:45 Nabożeństwo ekumeniczne – nieszpory

19:30 Spotkanie „Katolicy i prawosławni – co nas łączy?”. Gość: o. mitrat Iwan Dziuba PKU.

 

Nabożeństwo ekumeniczne – nieszpory

Modlitwa prowadzona będzie w języku polskim i ukraińskim.

Spotkanie „Katolicy i prawosławni – co nas łączy?”. Gość: o. mitrat Iwan Dziuba PKU.

Od 10 kwietnia 2022 r., niedzieli poprzedzającej Niedzielę Palmową, w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Pocieszenia (oo. jezuici) w Poznaniu odbywają się nabożeństwa dla wiernych z Prawosławnego Kościoła Ukrainy, którzy przybyli w ostatnich miesiącach z Ukrainy do Poznania. Duchową opiekę nad nimi pełni ojciec mitrat Iwan Dziuba, duchowny prawosławny. Pochodzi z diecezji kijowskiej, gminy irpińskiej. Jest dziekanem okręgu Borodianka. Święcenia kapłańskie otrzymał w 2003 r. Obecnie jest kapelanem ukraińskich emigrantów. Liturgie prawosławne odbywają się w każdą niedzielę w Poznaniu (g.12:30) oraz w Śremie (g. 9:00).

[zob. Misteria Wielkanocne:

https://jezuici.pl/2022/04/tlumy-prawoslawnych-przybyly-do-kosciola-jezuitow-w-poznaniu/ ]

Głównym celem spotkania „Katolicy i prawosławni – co nas łączy?” jest pragnienie, aby poznać się wzajemnie bardziej, poznać wiarę naszych Gości z Ukrainy, ze szczególnym uwzględnieniem tego, co łączy katolików i prawosławnych. Nie będzie to więc wykład teologiczny, lecz po prostu spotkanie. Zapytamy naszego Gościa m.in. o to, w Kogo wierzą prawosławni? Jakie są główne prawdy wiary Kościoła prawosławnego? Jak wygląda liturgia prawosławna i dlaczego jest dłuższa niż katolicka? Czy wierni mają obowiązek uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej liturgii? Jakie są sakramenty w prawosławiu i czy są one uznawane przez katolików? I odwrotnie, czy sakramenty w Kościele katolickim są uznawane w Kościele prawosławnym? Jak wygląda spowiedź w prawosławiu? Jaka jest główna posługa księdza prawosławnego? W jaki sposób prawosławni modlą się w cerkwi, a w jaki sposób w domu, prywatnie? Czy w ukraińskich szkołach jest lekcja religii, czy dzieci i młodzież otrzymują edukację religijną w inny sposób? Czy w PKU obserwuje się podobnie jak wśród katolików w Polsce odchodzenie z Kościoła i laicyzację społeczeństwa?      

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Inwestor: Dom Zakonny Towarzystwa Jezusowego

Projekt: Poprawa efektywności energetycznej kościoła p.w. Najświętszego Serca Jezusowego i Matki Boskiej Pocieszenia oraz Kaplicy Matki Bożej Różańcowej, wraz z kamienicą i oficyną, w wyniku zastosowania usprawnień termomodernizacyjnych

Wartość przedsięwzięcia: 7 037 678 PLN
Dotacja NFOŚiGW: 4 711 308 PLN
Pożyczka: NFOŚiGW: 524 394 PLN

NFOŚiGW logo 150x150

Prosimy o wsparcie Sanktuarium za pośrednictwem Fundacji MAGIS: KRS: 0000231822, z dopiskiem: Jezuici-Poznań. Bóg zapłać!

półtora procent

Msze odbywają się w Kaplicy Matki Bożej Różańcowej (wejście główne od ul. Szewskiej).

Kaplica Matki Bożej Różańcowej

W kościele głównym nabożeństwa sprawuje wspólnota prawosławna ukraińska

Kościół główny

Msze Święte:
  • w niedziele i obowiązujące święta:
    9:30, 11:00, 18:00
  • w dni powszednie:
    15:00 (z Koronką do Miłosierdzia Bożego), 18:00
  • W pierwszą niedzielę miesiąca o 18.00 Ad Amorem (dla samotnych)
  • W drugą niedzielę miesiąca o 18.00 w intencji Kościoła cierpiącego i prześladowanego (PKWP)
  • W trzeci poniedziałek miesiąca o 18.00 zbiorowa za zmarłych.
  • W trzecią środę miesiąca o 15.00 w intencji dobroczyńców Sanktuarium i Domu Zakonnego.
  • W trzeci czwartek miesiąca o 18.00 w intencji matek oczekujących poczęcia o łaskę potomstwa (woda św. Ignacego Loyoli)
  • W czwartą niedzielę miesiąca o 11.00 Msza św. Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego
  • 30go lub 31go dnia miesiąca Msza św. zbiorowa z internetowej skrzynki intencji
  • modlitwa liturgia kosciol ukraina 50 РОЗПОРЯДОК БОГОСЛУЖІНЬ/Nabożeństwa Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej

Zobacz też

Konferencja: Gniew ucieleśniony – gniew zbawiony

Konferencja: Gniew ucieleśniony – gniew zbawiony

Fundacja Jezuickiego Ośrodka Kultury i Rozwoju, Poradnia Vinea oraz Wydział Teologiczny UAM zapraszają na III Konferencję "Duchowość do poznania", która odbędzie się 29 listopada w siedzibie Muzeum Archidiecezjalnego na Ostrowie Tumskim, ul. Jana Lubrańskiego 1, w...