Drodzy Przyjaciele Sanktuarium,
Rozpoczynamy miesiąc luty. W pogodzie, wiadomo, grozi srogim mrozem – tak sugeruje jego nazwa (por. ukr. лютий / lutyj, błr. люты / luty). Dawniej używane były również nazwy sieczeń (por. ukr. січень / siczeń i chorw. siječanj ‛styczeń’) lub strapacz. Łacińska nazwa februarius, zapożyczona przez większość języków europejskich pochodzi od februa, nazwy rzymskiego święta oczyszczenia celebrowanego w tym miesiącu. Starożytny Rzym uznawał marzec za pierwszy miesiąc roku i przed tym nowym początkiem należało się oczyścić.
I oto ten miesiąc przynosi nam wiele okazji do nawrócenia i oczyszczenia serca. Na samym początku, 2 lutego, Święto Ofiarowania Pańskiego, zwane w Polsce Matki Bożej Gromnicznej, od pradawna zwane świętem spotkania i oczyszczenia (gr. Hypapante oraz Heorte tou Katharismou). Jest to dzień Życia Konsekrowanego, poświęcony modlitwie za osoby, które oddały swoje życie na służbę Bogu i ludziom w niezliczonych zakonach, zgromadzeniach zakonnych, stowarzyszeniach życia apostolskiego i instytutach świeckich. To dzień w którym wszyscy reflektujemy nad drogą naszej wiary, zapalamy świece gromniczne, aby rozświetlały nam szlak podążania za Jezusem. Ze świętem Matki Bożej Gromnicznej kończy się w Polsce okres śpiewania kolęd, trzymania żłóbków i choinek – kończy się tradycyjny (a nie liturgiczny – ten skończył się świętem Chrztu Pańskiego) okres Bożego Narodzenia.
Zaledwie dwa tygodnie dzielą w tym roku Święto Ofiarowania Pańskiego i Popielec. Pomiędzy nimi – karnawał i ostatki, w tym roku odmienne, stłumione przez pandemię. Tak oto, chcąc, nie chcąc tegoroczny miesiąc luty kłania się dawnej rzymskiej tradycji „februa” – oczyszczenia. Dzieje się na naszych oczach coś na kształt egzystencjalnej „wojny postu z karnawałem”. Artystyczny wyraz tego zmagania i jednocześnie impuls do refleksji znajdziemy w słynnym obrazie „Walka między Karnawałem a Wielkim Postem” Pietera Bruegela (starszego) komentowanym poetycką pieśnią Jacka Kaczmarskiego (zachęcam do odsłuchania: https://www.youtube.com/watch?v=clr9gqqZ6jg).
I tak oto od lutowego Popielca, w kolejnych tygodniach, w praktykach rozmaitych form rekolekcji (również online) brzmi nam wezwanie do oczyszczenia: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”, aby Misterium Paschalne otworzyło nam niezmierzoną Bożą radość.
o. Grzegorz Dobroczyński SJ