Wielkie drzewo

Data: 2020-10-27

drzewo wielkie

Jezus mówił: „Do czego podobne jest królestwo Boże i z czym mam je porównać? Podobne jest do ziarnka gorczycy, które ktoś wziął i posiał w swoim ogrodzie. Wyrosło i stało się wielkim drzewem, tak że ptaki podniebne zagnieździły się na jego gałęziach”. I mówił dalej: „Z czym mam porównać królestwo Boże? Podobne jest do zaczynu, który pewna kobieta wzięła i włożyła w trzy miary mąki, aż wszystko się zakwasiło” (Łk 13, 18-21).

Gdy spoglądamy na wielkie drzewa, które czasem widzimy, i które nas urzekają rzadko kiedy zastanawiamy się nad tym, przez ile doświadczeń musiały przejść. Ile burz czy nawet huraganów mają za sobą? Ile upalnych czy suchych pór musiały przetrwać. Z jakimi przeciwnościami przyrody musiały się zmierzyć. Dziś Jezus stawia nam przed oczy wielkie drzewo, które na takie wyrosło. Podobnie jest i z nami. Przeżywamy różne życiowe burze czy wręcz huragany, także te, które niesie ze sobą historia. Gdy jesteśmy w ich centrum, trudno pamiętać, że przeminą, że są drogą do naszej wewnętrznej siły do naszego wzrastania. Że to, co wydaje się nam szkodzić często mobilizując nas do walki po prostu nas wzmacnia. Być może właśnie jest tak teraz. Warto spojrzeć szerzej na to, czego doświadczamy. Nie tylko na zasadzie: niech to się już skończy, ale może lepiej: abym umiał to przeżyć tak, bym się wzmocnił.

W tym kontekście nie wolno zapomnieć nam o najważniejszym i największym drzewie. O drzewie krzyża Jezusa. Epoki się zmieniają, wieki mijają, a drzewo krzyża trwa. Jest punktem odniesienia dla tak wielu ludzi przed nami, dla współczesnych i dla tych, którzy przyjdą po nas. Może dziś warto spojrzeć z wdzięcznością na drzewo krzyża. To on daje nam siłę, pomaga wytrwać, gdy zwyciężamy lub ponosimy porażki. Nadaje sens naszemu życiu nawet wtedy, gdy inni z zajadłością próbują go nam odebrać.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Inwestor: Dom Zakonny Towarzystwa Jezusowego

Projekt: Poprawa efektywności energetycznej kościoła p.w. Najświętszego Serca Jezusowego i Matki Boskiej Pocieszenia oraz Kaplicy Matki Bożej Różańcowej, wraz z kamienicą i oficyną, w wyniku zastosowania usprawnień termomodernizacyjnych

Wartość przedsięwzięcia: 7 037 678 PLN
Dotacja NFOŚiGW: 4 711 308 PLN
Pożyczka: NFOŚiGW: 524 394 PLN

NFOŚiGW logo 150x150

Prosimy o wsparcie Sanktuarium za pośrednictwem Fundacji MAGIS: KRS: 0000231822, z dopiskiem: Jezuici-Poznań. Bóg zapłać!

półtora procent

Msze odbywają się w Kaplicy Matki Bożej Różańcowej (wejście główne od ul. Szewskiej).

Kaplica Matki Bożej Różańcowej

W kościele głównym nabożeństwa sprawuje wspólnota prawosławna ukraińska

Kościół główny

Msze Święte:
  • w niedziele i obowiązujące święta:
    9:30, 11:00, 18:00
  • w dni powszednie:
    15:00 (z Koronką do Miłosierdzia Bożego), 18:00
  • W pierwszą niedzielę miesiąca o 18.00 Ad Amorem (dla samotnych)
  • W drugą niedzielę miesiąca o 18.00 w intencji Kościoła cierpiącego i prześladowanego (PKWP)
  • W trzeci poniedziałek miesiąca o 18.00 zbiorowa za zmarłych.
  • W trzecią środę miesiąca o 15.00 w intencji dobroczyńców Sanktuarium i Domu Zakonnego.
  • W trzeci czwartek miesiąca o 18.00 w intencji matek oczekujących poczęcia o łaskę potomstwa (woda św. Ignacego Loyoli)
  • W czwartą niedzielę miesiąca o 11.00 Msza św. Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego
  • 30go lub 31go dnia miesiąca Msza św. zbiorowa z internetowej skrzynki intencji
  • modlitwa liturgia kosciol ukraina 50 РОЗПОРЯДОК БОГОСЛУЖІНЬ/Nabożeństwa Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej

Zobacz też

Msze Camino i wędrówki dla pielgrzymów

Msze Camino i wędrówki dla pielgrzymów

Zapraszamy na comiesięczne wędrówki szlakiem Camino Wielkopolskiego. PRZED NAMI... sobota 9 listopada trzeci odcinek Wielkopolskiej Drogi św. Jakuba z Niechanowa do Gniezna, około 17 km. Rozpoczniemy tradycyjnie mszą św. w kościele św. Jakuba w Niechanowie o 11.45....

KSIĄDZ JERZY POPIEŁUSZKO, PATRON WSPÓŁCZESNEJ WOLNOŚCI

KSIĄDZ JERZY POPIEŁUSZKO, PATRON WSPÓŁCZESNEJ WOLNOŚCI

List pasterski Episkopatu Polski 40 lat temu, w październiku 1984 roku, ksiądz Jerzy Popiełuszko został zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa PRL. Kapłan, który stał się symbolem troski o losy ojczyzny w 2010 roku, został ogłoszony błogosławionym....