Znaleźć czas na wzrost

Data: 2020-07-01

 

Każdy z nas przeżywa od czasu do czasu jakieś problemy czy trudności. Doświadczał ich również św. Ignacy Loyola (1491-1556). W początkowej fazie swego nawrócenia poszukiwał kogoś, z kim mógłby porozmawiać o swoich poruszeniach duchowych. Pisze o tym Candido de Dalmases w swojej książce „Ignacy Loyola. Życie i dzieło”:

 

„[Ignacy] Odczuwał ogromną chęć spotykania osób, z którymi mógłby rozmawiać na różne tematy duchowe. Osób takich jednak nie mógł znaleźć ani w Manresie, ani też w Barcelonie (…) Jest rzeczą prawdopodobną, że Iñigo udawał się czasem do klasztoru w Montserracie, aby tam porozmawiać o swoich sprawach z mnichem Jeanem Chanonem, u którego odbył spowiedź generalną”.

 

Znalezienie osoby, z którą można porozmawiać o swoich przeżyciach duchowych nie jest łatwą sprawą. Żyjemy w czasach ogromnego pośpiechu i zagonienia. Z drugiej strony każdy z nas jest zmuszony podejmować ogromną ilość decyzji każdego dnia. Wiele z nich to decyzje ważne, których konsekwencje wykraczają poza horyzont ziemskiego życia. Nikt z nas nie jest dobrym sędzią we własnej sprawie. Pierwszą osobą, z którą mamy dzielić się sobą, swoimi przeżyciami jest osoba Boga. Właściwą przestrzenią na to dzielenie jest modlitwa. Rozumiemy ją nie tylko jako wypowiadanie gotowych formuł, ale przede wszystkim jako przestrzeń nawiązywania i podtrzymywania żywej relacji z osobą Boga. Wiemy, że relację z drugim buduje się przede wszystkim przez poświęcenie czasu na przebywania z tą osobą. Czynimy to poprzez rozmowę: uważne słuchanie, ale i dzielenie się tym, co dla nas ważne. Dzielenie, które dotyka głębi naszego serca. Mówi o tym Księga Psalmów: „ W każdym czasie Jemu ufaj, narodzie! Przed Nim serca wasze wylejcie, Bóg jest naszą ucieczką!” (Ps 62, 9).

Kolejnym sprawdzonym sposobem odczytywania Bożych zamiarów wobec nas, poznawania woli Bożej oraz samych siebie jest rozmowa duchowa. Nie chodzi w niej o to, że doświadczony kierownik duchowy powie nam, co mamy robić. Nie! Ale z pewnością może pomóc nam spojrzeć głębiej na samych siebie, na to, co w nas się dzieje. Może pomóc nam na podstawie naszego duchowego czy pogłębionego dzielenia się życiem spojrzeć na to, czego sami z własnej perspektywy nie dostrzegamy lub nie rozumiemy. Może pomóc nam przyjrzeć się naszej modlitwie lub pomóc nam poznać ścieżkę modlitwy ignacjańskiej. Towarzyszenie duchowe pomaga nam uczyć się odczytywania Bożej woli i wypełniania jej w naszym życiu. Geniusz św. Ignacego Loyoli polega na tym, że dowartościował tę formę duchowej pomocy, z której sam korzystał. Sami z siebie po prostu wielu rzeczy nie dostrzegamy.

Czasem może się okazać, że sama rozmowa duchowa nie wystarcza. Że jest coś w naszym życiu z czym się mocno zmagamy i co jest jakąś przeszkodą w przeżywaniu go w sposób radosny, wolny i odpowiedzialny. Wtedy warto skorzystać z pomocy psychologicznej. Wśród takich problemów można wymienić choćby dystymie (przedłużone stany złego samopoczucia, brak motywacji do wypełniania codziennych obowiązków), depresje, wypalenie zawodowe, nerwice (czyli stany lękowe paraliżujące codzienne funkcjonowanie) czy różnego rodzaju uzależnienia od substancji czy zachowań. Czasem samo ciało podpowiada nam, że coś jest nie tak wbrew naszemu oszukiwaniu się: „Wszystko jest w porządku, nie ma się o co martwić”. Ważnym sygnałem świadczącym o istnieniu problemu są choćby zaburzenia związane z jedzeniem, trawienie czy zaburzenia snu. Sprawdza się powiedzenie św. Tomasza z Akwinu: „Łaska buduje na naturze”. Często okazuje się, że mamy konkretną ludzką pracę do wykonania. Nasz rozwój duchowy musi również sięgać obszarów typowo ludzkich: pracy z ciałem, myślami i uczuciami. Duchowość to konkret, to odniesienie wiary do wszystkich obszarów naszego życia, także emocjonalnego.

Warto szukać pomocy u osób, które podzielają nasz chrześcijański system wartości. Z tą myślą powstała Poradnia Psychologiczno-Duchowa VINEA, która skupia psychologów, terapeutów, psychiatrów i osoby duchowne (jezuitów), którzy służą pomocą (także online) wszystkim, którzy chcą podejmować integralny, chrześcijański rozwój swojej osoby. Pragniemy służyć także wszystkim tym, którzy tak, jak my znajdują w duchowości św. Ignacego Loyoli inspirację dla własnej ścieżki życiowej.

Na koniec chciałbym przytoczyć znane chyba powiedzenie podsumowujące duchowość św. Ignacego: „Tak Bogu ufaj, jakby powodzenie wszystkich spraw zależało tylko od Niego. Tak jednak dokładaj wszelkich starań, jakby powodzenie wszystkich spraw zależało tylko od ciebie”.

Jeśli przedstawione tu myśli poruszyły Cię, to zachęcam do odwiedzenia strony Poradni Psychologiczno Duchowej VINEA: www.vinea.org.pl

 

o. Dariusz Michalski SJ

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Inwestor: Dom Zakonny Towarzystwa Jezusowego

Projekt: Poprawa efektywności energetycznej kościoła p.w. Najświętszego Serca Jezusowego i Matki Boskiej Pocieszenia oraz Kaplicy Matki Bożej Różańcowej, wraz z kamienicą i oficyną, w wyniku zastosowania usprawnień termomodernizacyjnych

Wartość przedsięwzięcia: 7 037 678 PLN
Dotacja NFOŚiGW: 4 711 308 PLN
Pożyczka: NFOŚiGW: 524 394 PLN

NFOŚiGW logo 150x150

Prosimy o wsparcie Sanktuarium za pośrednictwem Fundacji MAGIS: KRS: 0000231822, z dopiskiem: Jezuici-Poznań. Bóg zapłać!

półtora procent

Msze odbywają się w Kaplicy Matki Bożej Różańcowej (wejście główne od ul. Szewskiej).

Kaplica Matki Bożej Różańcowej

W kościele głównym nabożeństwa sprawuje wspólnota prawosławna ukraińska

Kościół główny

MSZE ŚWIĘTE I NABOŻEŃSTWA W KOŚCIELE I SANKTUARIUM OJCÓW JEZUITÓW W POZNANIU

 MSZE ŚWIĘTE

  • niedziela i święta nakazane:

sobota 18.00; niedziela 9.30, 11.00, 18.00

  • od poniedziałku do soboty:

12.15 poprzedzona modlitwą Anioł Pański
15.00 poprzedzona koronką do Miłosierdzia Bożego

SAKRAMENT POJEDNANIA

  • niedziele i święta 15 minut przed mszą świętą
  • pierwszy piątek miesiąca: 17.00—18.00
  • pozostałe piątki: 15.45—16.45Nie spowiadamy w 1. i 2. Dzień Uroczystości Bożego Narodzenia i Wielkanocy

 ADORACJA NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU

  • pierwszy piątek miesiąca:

17.00 adoracja w ciszy
17.30 nabożeństwo do NSPJ

  • pozostałe piątki: 15.45—16.45 adoracja w ciszy

RÓŻANIEC

  • poniedziałek przez cały rok 12.45 w intencji pokoju
  • w październiku:

od poniedziałku do soboty 12.45
w niedziele 10.30

Stałe intencje mszy św.

  • pierwsza niedziela miesiąca:

18.00 msza św. Ad Amorem i spotkanie formacyjne

  • druga niedziela miesiąca:

18.00 msza św. Camino i spotkanie dla pielgrzymów

  • ostatnia niedziela miesiąca:

11.00 msza św. w int. Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego

  • w każdą środę:

15.00 msza św. w intencji dobroczyńców

  • pierwszy czwartek miesiąca:

12.15 msza św. w int. powołań kapłańskich i zakonnych

  • drugi czwartek miesiąca:

15.00 msza św. w intencji kobiet oczekujących potomstwa o łaskę macierzyństwa

  • pierwszy piątek miesiąca:

12.15 msza św. poprzedzona modlitwą Anioł Pański

15:00 msza św. poprzedzona koronką do Miłosierdzia Bożego

17.00 adoracja w ciszy, 17.30 nabożeństwo do NSPJ

18.00 msza św. wotywna o NSPJ

  • czwarty piątek miesiąca

12.15 msza św. zbiorowa za zmarłych

  • pierwsza sobota miesiąca:

15.00 msza św. dziękczynno-błagalna przez wstawiennictwo Matki Bożej Pocieszenia

  • 16. dzień miesiąca:

12.15 msza św. dziękczynno-błagalna przez wstawiennictwo św. Andrzeja Boboli

poznan.jezuici.pl  //  Facebook: jezuiciwpoznaniu

Intencje mszalne przyjmujemy:

  • w Sekretariacie Sanktuarium pon.-pt. 10-12.00 tel. 797 764 612, email: [email protected]
  • indywidualnie u kapłana

Możliwość zamówienia Mszy św. Gregoriańskiej

Jest to 30. Mszy Świętych odprawianych codziennie w kolejne dni w intencji jednej osoby zmarłej o radość Nieba z Chrystusem.
W tym roku nie mamy już wolnych terminów Mszy św. Gregoriańskich.

Kościół główny

W kościele głównym nabożeństwa sprawuje wspólnota prawosławna ukraińska

Zobacz też

Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego

Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego

ROTA PRZYRZECZENIA DUCHOWEJ ADOPCJI" Najświętsza Panno, Bogurodzico Maryjo, wszyscy Aniołowie i Święci. Wiedziony pragnieniem niesienia pomocy nienarodzonym, postanawiam mocno i przyrzekam, że od dnia .................................... biorę w duchową adopcję jedno...

Rok Jubileuszowy 2025

Rok Jubileuszowy 2025

Zgodnie z Dekretem Penitencjarii Apostolskiej za pobożne nawiedzenie naszego Sanktuarium można uzyskać odpust jubileuszowy. https://archpoznan.pl/pl/koscioly-jubileuszowe-w-archidiecezji-poznanskiej Informacje o warunkach uzyskania odpustu zupełnego podczas Jubileuszu...

Camino Wielkopolskie – 11 stycznia 2025

Camino Wielkopolskie – 11 stycznia 2025

Serdecznie zapraszamy na pierwsze przejście w Nowym Roku Jubileuszowym jako „Pielgrzymi Nadziei”. Rozpoczniemy mszą św. około godz. 8.30 w Kaplicy Łubieńskich w Bazylice Prymasowskiej tj. Kościele jubileuszowym. Potem przejdziemy ok. 25 km na Lednicę, do Bramy III...