Zatrzymaj się na chwilę refleksji – „Owoce Ducha Świętego”

Data: 2020-06-01

Poniedziałek, 1 czerwca 2020

 

Kochani,

Przeżywaliśmy Wigilię i Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Liturgia przypomniała nam o owocach działania Ducha Świętego. W przeciwieństwie do darów, których Bóg udziela w różnym stopniu różnym osobom, owoce są wynikiem ścisłej współpracy człowieka z Duchem Świętym i są te same dla wszystkich. Przypomnijmy dary Ducha Świętego: mądrość, rozum, rada, męstwo, umiejętność, pobożność, bojaźń Boża (Iz 11, 2-3). Tradycja Kościoła mówi o dwunastu owocach Ducha Świętego, a wymienia je wszystkie św. Paweł w Liście do Galatów. (Ga 5,22-23). Współczesne przekłady mówią o dziewięciu owocach, natomiast tradycja przejęła listę dwunastu ze starego łacińskiego tłumaczenia (więcej na ten temat można znaleźć tutaj w bardzo dobrym artykule, który polecam).

Darami Ducha Świętego są: miłość, radość, pokój, cierpliwość, łaskawość, dobroć, uprzejmość, cichość, wierność, skromność, wstrzemięźliwość i czystość. To nie są postawy, które są wynikiem magicznego działania Ducha Świętego. Są to postawy, które są owocem naszej współpracy z darami Ducha Świętego! Można więc postawić sobie pytanie: czy one są we mnie? Jeśli ich nie dostrzegam, to prawdopodobnie jest tak, że nie podejmuję współpracy z Duchem. Duch jest i został nam dany wszystkim bez wyjątku! On tchnie każdego dnia, ale potrzebuje być przyjęty!

We wspomnianym artykule podany jest przykład czystości. Jeśli jesteśmy świątynią Ducha Świętego, to wymaga ona utrzymania porządku, sprzątania itd. I tak właśnie jest z naszymi sercami i z naszą cielesnością. Jeśli podejmujemy wysiłki w ramach współpracy z darami Ducha Świętego możemy cieszyć się owocem czystości. Jeśli nasze wnętrze jest zaniedbane, czystość nie stanie się naszym udziałem mimo najlepszych chęci. Przypomina nam to, że duchowość to konkret: łaska Ducha Świętego i nasz wysiłek, trud. Życzmy sobie nawzajem by dary Ducha Świętego stawały się konkretnymi owocami, postawami w naszym życiu i w naszych wspólnotach. Ludzie wokół nas bardzo ich potrzebują!

Pozdrawiam,

o. Dariusz Michalski SJ

 

Więcej rozważań na:

Chwila na dobre myśli, refleksję, modlitwę, zatrzymanie…

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Inwestor: Dom Zakonny Towarzystwa Jezusowego

Projekt: Poprawa efektywności energetycznej kościoła p.w. Najświętszego Serca Jezusowego i Matki Boskiej Pocieszenia oraz Kaplicy Matki Bożej Różańcowej, wraz z kamienicą i oficyną, w wyniku zastosowania usprawnień termomodernizacyjnych

Wartość przedsięwzięcia: 7 037 678 PLN
Dotacja NFOŚiGW: 4 711 308 PLN
Pożyczka: NFOŚiGW: 524 394 PLN

NFOŚiGW logo 150x150

Prosimy o wsparcie Sanktuarium za pośrednictwem Fundacji MAGIS: KRS: 0000231822, z dopiskiem: Jezuici-Poznań. Bóg zapłać!

półtora procent

Msze odbywają się w Kaplicy Matki Bożej Różańcowej (wejście główne od ul. Szewskiej).

Kaplica Matki Bożej Różańcowej

W kościele głównym nabożeństwa sprawuje wspólnota prawosławna ukraińska

Kościół główny

Msze Święte:
  • w niedziele i obowiązujące święta:
    9:30, 11:00, 18:00
  • w dni powszednie:
    15:00 (z Koronką do Miłosierdzia Bożego), 18:00
  • W pierwszą niedzielę miesiąca o 18.00 Ad Amorem (dla samotnych)
  • W drugą niedzielę miesiąca o 18.00 w intencji Kościoła cierpiącego i prześladowanego (PKWP)
  • W trzeci poniedziałek miesiąca o 18.00 zbiorowa za zmarłych.
  • W trzecią środę miesiąca o 15.00 w intencji dobroczyńców Sanktuarium i Domu Zakonnego.
  • W trzeci czwartek miesiąca o 18.00 w intencji matek oczekujących poczęcia o łaskę potomstwa (woda św. Ignacego Loyoli)
  • W czwartą niedzielę miesiąca o 11.00 Msza św. Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego
  • 30go lub 31go dnia miesiąca Msza św. zbiorowa z internetowej skrzynki intencji
  • modlitwa liturgia kosciol ukraina 50 РОЗПОРЯДОК БОГОСЛУЖІНЬ/Nabożeństwa Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej

Zobacz też

Konferencja: Gniew ucieleśniony – gniew zbawiony

Konferencja: Gniew ucieleśniony – gniew zbawiony

Fundacja Jezuickiego Ośrodka Kultury i Rozwoju, Poradnia Vinea oraz Wydział Teologiczny UAM zapraszają na III Konferencję "Duchowość do poznania", która odbędzie się 29 listopada w siedzibie Muzeum Archidiecezjalnego na Ostrowie Tumskim, ul. Jana Lubrańskiego 1, w...